Ndërlidhjet

Siri: IS vret 23 persona, përfshirë gra edhe fëmijë


Ilustrim

Shteti Islamik ekzekuton 23 civilë, përfshirë edhe gra dhe nëntë fëmijë, derisa avanconte më 15 maj drtejt qytetit të lashtë sirian, Palmyra.

Grupi militant ka vrarë zyrtarët qeveritar dhe familjet e tyre në gjakftohtësi nën qiell të hapur në Palmyra duke vrarë kështu 23 persona, të dhëna këto të grupeve që monitorojnë situatën atje.

Trupat e IS-it tani janë brenda një kilometri të një zone të trashegimisë botërore, dhe ekziston frika se ata do e shkatërrojnë atë pasi njëjtë kanë vepruar edhe me zonat arkeologjike të Nimrudit dhe Hatrës.

Shefja e UNESCO-s, Irina Bokova, ka thënë s trupi botëror është “shumë i shqetësuar”.

Presidenti amerikan, Barack Obama ka thënë se Siria duket se nuk do të ketë paqe para se ai të përfundoi mandatin presidencial në fillim të vitit 2017, ndërsa e ka konfirmuar qëndrimin e tij se ky konflikt nuk ka “zgjidhje ushtarake”.

“Situata në Siri të then zemrën, por është jashtëzakonisht komplekse”, Obama i ka thënë televizionit saudit, Al Arabiya, më 15 maj, dhe ka shtuar se “shpesh në rajonin e Lindjes së Mesme, njerëzit gjithçka ia atribuojnë SHBA-ve”.

XS
SM
MD
LG