Ndërlidhjet

Egjipt: Ultras, shpallen të jashtëligjshëm


Egypt -- Members of Ultras, hardcore supporters of ousted Egyptian President Mohamed Mursi, shout slogans and wave flags around Cairo University and Nahdet Misr Square where they are camping in Giza, south of Cairo August 2, 2013.

Një gjykatë në Egjipt e ka shpallur të jashtëligjshëm klubin e adhuruesve të futbollit,‘Ultras’, mijëra anëtarët e së cilës në tërë vendin kanë luajtur rol në demonstratat politike dhe dhunën e kryengritjes së vitit 2011, njoftojnë mediat e këtij vendi.

Ultras konsiderohen përkrahës të ish presidentit islamist, Muhamed Moris, i cili po sot është dënuar me vdekje nga një gjykatë egjiptiane.

Sipas Reuters, nuk është dhënë arsyetimi për këtë vendim.

XS
SM
MD
LG