Ndërlidhjet

Burundi: Ndryshime qeveritare pas dështimit të grushtshtetit


Presidenti i Burundit, Pierre Nkurunziza

Një zyrtar ka thënë se presidenti i Burundit ka përjashtuar ministrin e mbrojtjes të tij dhe dy anëtarë të tjerë të kabinetit, pas një grusht shteti të dështuar, raporton Associated Press.

Zëdhënësi presidencial, Gervais Abayeho, ka thënë se presidenti Pierre Nkurunziza, të hënën ka përjashtuar nga puna, ministrin e mbrojtjes, Pontien Gaciyubenge, ministrin për çështje ndërkombëtare, Laurent Kavakure dhe ministren e tregtisë, Marie Nizigiyimana.

XS
SM
MD
LG