Ndërlidhjet

Pentagoni do të përmirësojë programin trajnues në Irak


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ash Carter.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ash Carter, ka thënë se zyrtarët amerikanë janë në kërkim të mënyrave për përmirësimin e programit trajnues për forcat e Irakut.

“Një mënyrë e veçantë, që është jashtëzakonisht e rëndësishme, është përfshirja e fiseve sunite në luftë. Kjo nënkupton trajnimin dhe pajisjen e tyre”, ka thënë Carter.

Ai ka thënë se ngjarjet e fundit në Irak kanë treguar rëndësinë e “të paturit një partner të aftë në terren”.

Forcat e Irakut janë në luftë kundër militantëve të Shteti Islamik (IS).

XS
SM
MD
LG