Ndërlidhjet

Thaçi kritikon aktgjykimin për Grupin e Drenicës


Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi.

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar sot ndaj aktgjykimit për rastet e njohura si Drenica I dhe Drenica II.

Gjykata Themelore në Mitrovicë ka dënuar të mërkurën 11 pjesëtarë të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për krime lufte.

“Drejtësia ka qenë dhe mbetet qëllim dhe mision i popullit, i luftëtarëve të lirisë dhe i imi. Aktgjykimi për Grupin e Drenicës e vë në dilemë këtë synim dhe është jo vetëm tendencë për të njollosur luftën e drejtë të UÇK-së, por edhe për të njollosur vetë drejtësinë. Kjo tendencë tanimë nuk mbulohet nga asgjë dhe askush”, ka thënë Thaçi përmes një postimi në Facebook.

XS
SM
MD
LG