Ndërlidhjet

Pekini ndalon pirjen e duhanit në publik


Ilustrim

Pirja e duhanit në publik në Pekin të Kinës është e ndaluar tani me ligj.

Kina ka mbi 300 milionë duhanpirës dhe mbi një milion kinezë vdesin çdo vit nga sëmundje që lidhen me duhanin.

Ligji i ri ndalon duhanin në restorante, zyra dhe transportin publik.

Mijëra inspektorë do të mbikëqyrin zbatimin e ligjit.

XS
SM
MD
LG