Ndërlidhjet

Kina ka filluar ndërtimin e tubacioneve për gazin rus


Ilustrim

Kompania ruse e gazit, Gazprom tha se Kina ka filluar ndërtimin e një tubacioni për të marr gazin rus në Kinë.

Gazprom ka treguar sot se Pekini kishte filluar pjesën e saj të ndërtimit në Siberi javën e kaluar.

Gazprom tha gjithashtu se bisedimet mbi të ashtuquajturën rrugë perëndimore e cila do të lidhë fushat që veprojnë me Kinën janë duke shkuar përpara me një ritëm të duhur.

Vitin e kaluar, Rusia dhe Kina kanë nënshkruan një marrëveshje 400 miliardë dollar për gaz e cila parasheh ndërtimin e tubacioneve.

XS
SM
MD
LG