Ndërlidhjet

Administratat e prokurorive kërcënojnë me greva


Ilustrim

Pagesën prej 0.5% që parashihet me ligj për të gjithë shërbyesit civil, punonjësit e administratës së prokurorive të Kosovës, ende nuk e kam marr.

Ata përmes një njoftim për media, kanë shprehur indinjatën e tyre për faktin se nuk u është paguar përvoja e punës prej 0.5% , si në të gjitha institucionet tjera shtetërore të Kosovës.

Sadri Llumnica, përfaqësues sindikal i prokurorive të Kosovës, tha për Radion Evropa e Lirë, se punëtorët do të presin deri më 20 qershor dhe se sipas tij,“nëse deri hatëherë nuk rregullohet kjo çështje grevat do të jenë të pashmangshme”.

“Kemi kërkuar nga 1 janari të rregullohet kjo cështje, por, prapsepraoë çështjet ka ngecur”, ka deklaruar Llumnica.

XS
SM
MD
LG