Ndërlidhjet

Jep dorëheqje Sepp Blatter


Sepp Blatter

Sepp Blatter ka thënë se jep dorëheqje nga posti i presidentit të Federatës Botërore të Futbollit – FIFA.

Gjatë njoftimit për largimin e tij, Blatter, 79 vjeç, ka kërkuar që të mblidhet kongresi i FIFA-s “sa më parë që të jetë e mundur”, për të zgjedhur presidenin e ri.

Blatter është rizgjedhur javën e kaluar, edhe pse shtatë zyrtarë të lartë të FIFA-s ishin arrestuar dy ditë para zgjedhjeve, nën akuzat për korrupsion të ngritura nga Shtetet e Bashkuara.

“Mandati im nuk duket se mbështetet nga secili”, ka thënë Blatter.

Kongresi i jashtëzakonshëm i FIFA-s pritet të mbahet midis dhjetorit 2015 dhe marsit 2016.

XS
SM
MD
LG