Ndërlidhjet

Në lindje të Ukrainës vriten dy civilë


Ilustrim

Autoritetet në Ukrainën lindore thonë se dy civilë në një zonë të kontrolluar nga qeveria janë vrarë.

Hennadiy Moskal, udhëheqës i Ukrainës në atë rajon, tha në një deklaratë në internet se një çift i moshuar është goditur me armë herët me 3 qershor,

Moska tha se ngjarja ka ndodhur 20 kilometra nga vija e frontit.

Ukraina lindore vazhdon të jetë e përfshirë në luftime sporadike midis forcave qeveritare dhe separatistëve rus, pavarësisht marrëveshjes për armëpushim të nënshkruar në mes të shkurtit.

Në konflikti deri tash janë vrarë më shumë se 6,400 persana, që nga prilli i vitit 2014.

XS
SM
MD
LG