Ndërlidhjet

Koreja Jugore konfirmon vdekjen e tretë nga virusi MERS


Pamje nga Koreja Jugore, pas shpërthimit të virusit MERS

Koreja Jugore ka konfirmuar sot se një burrë që vdiq një ditë më parë, ka qenë i infektuar me Sindromën e Lindjes së Mesme të Kanaleve të Frymëmarrjes (MERS), duke shënuar rastin e tretë të shpërthimit të virusit vdekjeprurës.

Burri 82 vjeçar, i shtrirë në spital nga astma dhe pneumonia, ishte vendosur në dhomën me të tjerë që vuanin nga MERS-i, dhe vdiq të mërkurën, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Viktima ishte personi i 36 i infektuar me MERS në Korenë Jugore, shpërthimi më i madh që ka ndodhur jashtë Lindjes së Mesme.

XS
SM
MD
LG