Ndërlidhjet

Rusia akuzon Ukrainën për përshkallëzimin e situatës


Dmitry Peskov

Rusia ka akuzuar Kievin që ka rënduar tensionet në lindje të Ukrainës, pas shtimit më të madh të luftimeve në disa muaj, midis forcave qeveritare dhe separatistëve pro-rusë.

“Pala ukrainase ka marrë hapa për të përkeqësojë tensionet shumë herë para disa ngjarjeve të mëdha ndërkombëtare ", tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. “Jemi seriozisht të shqetësuar për këto aktivitete".

Liderët e Grupit të Shtatë (G7) ekonomive do të takohen në Gjermani më 7 dhe 8 qershor dhe një samit i Bashkimit Evropian është caktuar për këtë muaj.

Në ndërkohë, ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov tha se marrëveshja për paqe e arritur në Minsk po përballet me "kërcënim konstant" nga ana e Ukrainës.

Ai tha se autoritetet në Kiev po "mundohen t'u shmangen përgjegjësive të veta" për të ndërtuar dialog direkt me rebelët.

XS
SM
MD
LG