Ndërlidhjet

SHBA kërkon zhbllokimin e REL-it në Taxhikistan


Shtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësim për bllokimin e ueb-faqeve në Taxhikistan.

Ambasada e SHBA-së në Dushanbe i ka bërë thirrje Qeverisë taxhike që të heqë çdo kufizim ndaj ueb-faqeve të Radios Evropa e Lirë në gjuhën taxhike dhe ruse, si dhe ndaj Facebook-u dhe mediave të tjera sociale.

“E drejta e individëve për të shprehur pikëpamjet e tyre lirshëm është universale, pa marrë parasysh a ushtrohet në shesh publik apo internet”, thuhet në deklaratë.

Ueb-faqet në Taxhikistan janë të bllokuara.

XS
SM
MD
LG