Ndërlidhjet

Obama: Thirrje BE-së për mbajtje të sanksioneve kundër Rusisë


Barack Obama

Presidenti amerikan Barak Obama do t'iu bëjë thirrje udhëheqësve të Bashkimit Evropian që të mbajnë sanksionet kundër Rusisë për shkak të agresionit të saj në Ukrainë.

Këtë adresim Obama pritet ta bëjë në takimin e ardhshëm Grupit të Shtatë (G7) Ekonomive, ku ai do të mbajë një takim bilateral me kryeministrin irakian Haider al-Abadi, thanë zyrtarët amerikanë.

Obama arrin në Gjermani të të dielën për samitin e liderëve nga kombet ma të mëdha t botës industriale.

Ai gjithashtu do të zhvillojë takime bilaterale me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kryeministrin britanik David Cameron.

XS
SM
MD
LG