Ndërlidhjet

Bisedime “joformale” mes afganëve dhe talebanëve


Ilustrim

Një grup i politikanëve afganë dhe anëtarë të shoqërisë civile kanë mbajtur takime me përfaqësuesit e talebanëve të Norvegjisë.

Zëdhësi i talebanëve, Zabihullah Mujahid ka thënë se bisedimet jofromale nuk mund të quhen “bisedime për paqe”.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Norvegjisë i ka thënë Radios Evropa e Lirë se pjesëmarrësit janë duke marrë pjesë në “bisedime joformale” dhe janë duke shprehur qëndrimet e tyre.

Ministria shoti se politika e Norvegjisë është që të lehtësohë kontaktet si në këtë rast, në mënyrë që akterët lokal të mund t’i shohin ato si të dobishme.

Ligjëvënëset femra Shukria Barekzai dhe Fawzia Kofi, të dyja anëtare të Këshillit të Lartë për Paqe të Afganistanit dhe Haëa Alem Nurstani dhe Sedigheh Balkhi, raportohet se janë në mesin e pjesëmarrësve në këtë takim.

XS
SM
MD
LG