Ndërlidhjet

Në Rusi vritet një militant i IS-it


Ilustrim

Komiteti kundër terrorizmit i Rusisë thotë se policia ka vrarë një mitant të grupit estremist Shteti Islamikm në rajonin e Kaukazit Verior të Dagestanit.

Komiteti ka thënë sot se militanti Suleiman Zainalobinov, është vrarë gjatë natës pasi që policia e ka ndaluar veturën e tij dhe më pas ai ka hapur zjarrë.

Që prej vitit 1990, në Dagestani kanë ndodhur sulme dhe përleshje të armatosura nga militantët islamik.

Shqetësimet janë rritur për shkak të rritjes së Shtetit Islamik në Irak dhe Siri dhe mundësisë së përhapjes së tyre në rajonin e Kaukazit Verior, e cila është me shumicë myslimane.

XS
SM
MD
LG