Ndërlidhjet

Kriza në Ukrainë do të dominojë samitin e G7-ës


Ilustrim

Liderët e vendeve më të industrializuara të botës, që njihen si Grupi G7, mblidhen sot në samitin vjetor, në Alpet Bavareze në Gjermani.

Ata pritet të shfytëzojnë takimin për të rritur presionin diplomatik mbi Rusinë, për shkak të përfshirjes së saj në konfliktin në lindje të Ukrainës.

Kriza me borxhe e Greqisë dhe ngrohja globale do të jenë po ashtu në agjendë.


Rusia është përjashtuar nga grupi i vendeve më të industrializuara, që ka qenë i njohur si G8, prejse ka aneksuar Krimenë vitin e kaluar.

XS
SM
MD
LG