Ndërlidhjet

Obama: Duhet t’i bëjmë ballë agresionit rus në Ukrainë


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama tha se liderët e grupt të 7 vendeve më të industrializuara (G7) do të diskutojnë se si të ballafaqohen kundër agresionit rus në Ukrainë, pas një rritje të shpejtë të dhunës.

Monitoruesit në lindje të Ukrainës kanë akuzuar separatistët e mbështetur nga Moska për nisjen e dhunës.

Liderët e G7 është mbledhur sot në alpet Bavareze në Gjermani, në qytetin Kruen.

Obama i cili u prit nga kancelarja gjermane Angela Merkel, tha se në samitin dy ditorë do të diskutohet edhe për ekonominë dhe parnteritetin tregtar “dhe ballafaqimi me agresionin rus në Ukrainë”, sikurse edhe për kërcënimet nga esktremizmi i dhunshëm dhe ndryshimet klimatike.

XS
SM
MD
LG