Ndërlidhjet

Interpoli braktis marrëveshjen me FIFA-n


Ilustrim

Interpoli ka braktisur një program të përbashkët me FIFA-n, kundër kurdisjes së ndeshjeve, për shkak të akuzave për korrupsion brenda Federatës Botërore të Futbollit.

Interpoli, që është agjenci ndërkombëtare e policisë, ka thënë se ka ngrirë 20 milionë dollarë të dhuruara nga FIFA në vitin 2011.

Marrëveshja 10-vjeçare “Integriteti në Sport” ka pasur për qëllim të luftojë kurdisjen e ndeshjeve dhe bixhozin e paligjshëm.

FIFA është nën hetim nga autoritetet e Shteteve të Bashkuara dhe ato të Zvicrës për ryshfet dhe korrupsion të dyshuar.

XS
SM
MD
LG