Ndërlidhjet

BE: U lansua sateliti observues i Tokës


Ilustrim

Sot herët në mëngjes nga Guajana Franceze është lansuar sateliti më i ri i rrjetit evropian për observimin e Tokës.

Sateliti Sentinel-2A, që do të vendoset në orbitë, 786 metra mbi Tokë, është lansuar nga kompania private evropiane, Ariannespace.

Ky është sateliti i dytë prej 6 sosh, sa planifikohen nga Programi Copernicus i Agjencisë Evropiane të Gjithësisë (ESA), ku përfshihen edhe stacione të tjera monitoruese në det dhe tokë.

XS
SM
MD
LG