Ndërlidhjet

Rama: Zgjedhjet e 21 qershorit, më të ndershmet


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se zgjedhjet vendore të 21 qershorit kanë qenë më të ndershmet, më të lirat dhe më të mirat në historinë e vendit.

“Unë personalisht nuk kam dyshuar asnjë ditë për mbështetjen e reformave tona nga qytetarët, por 21 qershori është një shtysë për të thelluar reformat dhe masat që i shoqërojnë ato me vendosmërinë më të madhe”, ka thënë Rama, raportojnë mediat në Tiranë.

Në këto zgjedhje është zbatuar reforma e re territoriale që ka ndarë 12 qarqet e vendit në 61 njësi vendore ose bashki.

Rama u ka kërkuar numëruesve që të vazhdojnë procesin sipas ligjit, duke numëruar drejt çdo votë të shqiptarëve.

Tashmë është bërë e qartë se Partia Socialiste ka fituar shumicën e bashkive.

Erion Veliaj i PS-së ka shpallur sot fitoren në Tiranë.

XS
SM
MD
LG