Ndërlidhjet

Tsarnaev do të dënohet sot formalisht


Skica e Dzhokhar Tsarnaevit

Gjykata federale e Shteteve të Bashkuara pritet të dënojë formalisht me vdekje sulmuesin e Maratonës së Bostonit, Dzhokhar Tsarnaev.

Juria e Madhe, e cila shqyrton dëshmitë kundër një personi, e ka dënuar atë qysh më 15 maj.

Tsarnaev, 21 vjeç, me prejardhje çeçene, ka qëndruar i qetë gjatë gjithë gjyimit të tij.

Tre njerëz janë vrarë dhe 260 te tjerë janë plagosur kur Tsarnaev dhe vëllaii tij kanë vendosur bomba në vijën e finishit të maratonës, në vitin 2013.

Vëllai i Tsarnaevit, Tamerlan, është vrarë në të shtënat me policinë.

XS
SM
MD
LG