Ndërlidhjet

Afro 800 të vdekur nga vapa në Pakistan


Karaçi, Pakistan

Mbi 780 njerëz kanë humbur jetën nga vapa që ka përfshirë pjesën jugore të Pakistanit, që katër ditë me radhë.

Pjesa më e madhe e viktimave janë regjistruar në qytetin Karaçi, ku qeveria ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme dhe ka kërkuar nga qytetarët të qëndrojnë në ambiente të mbyllura.

Vapa përkon me muajin e shenjtë të Ramazanit, gjatë të cilit shumë myslimanë nuk hanë as nuk pinë deri në vaktin e mbrëmjes.

Korrespondentët thonë se banorët janë të zemëruar pasi ndërprejet e gjata të energjisë elektrike kanë pamundësuar përdorimin e kondicionerëve.

Muajin e kaluar, në Indinë fqinje, mbi 2,000 njerëz kanë vdekur nga vapa.

XS
SM
MD
LG