Ndërlidhjet

Afro 150 civilë të vrarë në Kobani


Kobani

Sulmet e militantëve të Shtetit Islamik (IS) në Kobani të Sirisë dhe në një fshat pranë kanë vrarë së paku 146 civilë, ka bërë të ditur Vëzhguesi Sirian i të Drejtave të Njeriut, grup që monitorin luftën në Siri.

Grupi ekstremist ka nisur ofensivën në Kobani qysh të enjten, ndërsa përleshjet me forcat kurde kanë vazhduar edhe sot.

Luftëtarët e Shtetit Islamik janë dëbuar nga Kobani dy muaj më parë, por janë betuar do ta sulmojnë përsëri këtë qytet.

XS
SM
MD
LG