Ndërlidhjet

Qeveria siriane bën thirrje për luftë kundër IS-it


Siri, foto arkiv

Qeveria siriane u ka bërë thirrje banorëve të Hasakas që të mobiliziohen për të luftuar militantët e Shtetit Islamik, të cilët po mundohen që të marrin nën kontroll këtë qytet, shkruan Reuters.

“I bëj thirrje burrave dhe grave dhe të gjithë atyre që mund të mbajnë armë në duar, të shkojnë në vijën e frontit dhe ta mbrojnë qytetin”, ka thënë ministri i Informacionit, Omran al-Zoubi.

Luftëtarët e Shtetit Islamik kanë gjuajtur bomba dhe kanë shkatërruar disa ndërtesa, duke vrarë disa persona, ka shtuar al-Zoubi.

XS
SM
MD
LG