Ndërlidhjet

Kosmonauti rus thyhen rekordin e qëndrimit në hapësirë


Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor, Foto arkiv

Kosmonauti rus Gennady Padalka ka vendosur një rekord të ri. Ai është personi që ka qëndruar më së shumti kohë në hapësirë.

Sot, Padalka ka thyer rekordin e vënë në vitin 2005, kur kosmonautit Sergei Krikalyov kishte qëndruar në hapësirë për 803 ditë.

Padalka tash është në bordin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor dhe do të qëndrojë 880 ditë në hapësirë, deri më 11 shtator, kur pritet të kthehet në Tokë.

Padalka momentalisht është në udhëtimin e tij të pestë në hapësirë.

XS
SM
MD
LG