Ndërlidhjet

SHBA: Raketa SpaceX eksplodoi pas lansimit


Raketa e kompanisë SpaceX eksplodoi pak çaste pas lansimit të djeshëm në Floridë

Një raketë pa ekuipazh e kompanisë SpaceX ka eksploduar vetëm disa minuta pas lansimit të djeshëm nga baza në Kejp Kanaveral në Floridë të Shteteve të Bashkuara.

Kjo shënën pengesë të madhe për kompaninë e cila është themeluar nga mangati i Internetit, Elon Musk, raporton AFP nga Majami.

Ky zhvillim i papritur i ka shtuar shqetësimet për dërgimin e ushqimit dhe pajisjeve të tjera për astronautët që jetojnë në orbitë.

Ky ishte lansimi i 7-të i raketës së kompanisë SpaceX deri tash.

Disa minuta më vonë, komentatori i kompanisë SpaceX, George Diller, tha se “atje ishte një lloj i anomalisë”.

XS
SM
MD
LG