Ndërlidhjet

SHBA dhe Kuba pritet të rihapin ambasadat


Obama (djathtas) dhe Castro (majtas)

Shtetet e Bashkuara dhe Kuba do të njoftojnë sot për hapjen e ambasadave në vendet e njëra-tjetrës, bëjnë të ditur zyrtarët amerikanë.

Marrëdhëniet midis dy vendeve kanë qenë të ngrira qysh në fillim të viteve 1960, kur SHBA-ja ka vënë embargo tregtare me ishullin komunist.

Por, SHBA-ja dhe Kuba kanë vendosur t’i normalizojnë raportet në fund të vitit 2014.

Liderët e dy vendeve kanë mbajtur bisedime historike në muajin prill.

Zyrtarët amerikanë thonë se presidenti Barack Obama do të bëjë sot njoftimin zyrtar për rihapjen e ambasadave.

XS
SM
MD
LG