Ndërlidhjet

Schulz: BE i mban sanksionet kundër Rusisë


Martin Schulz në Kiev

Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz, ka thënë se BE-ja do t’i mbajë sanksionet kundër Rusisë, derisa të zbatohet plotësisht marrëveshja e Minskut për armëpushim në lindje të Ukrainës.

Perëndimi akuzon Rusinë për mbështetje të rebelëve me armë dhe ushtarë.

Luftimet midis forcave qeveritare të Ukrainës dhe rebelëve pro-rusë kanë marrë mbi 6,400 jetë njerëzish, prejse ka nisur konflikti në prill të vitit 2014.

Schulz i është drejtuar sot Parlamentit të Ukrainës në Kiev.

“Ka vetëm një zgjidhje praktike që është zgjidhje politike dhe respekton plotësisht integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës. Zgjidhja politike mund të jetë zgjidhje vetëm kur të gjendet së bashku me Federatën Ruse”, ka thënë Schulz.

XS
SM
MD
LG