Ndërlidhjet

Britania përkujton viktimat e sulmeve terroriste


Sot Britania shënon 10 vjertorin e një serie të sulmeve terroriste në Londër, të cilat vranë 52 njerëz.

Shërbimi përkujtimor do të mbahet në Katedralen Shën Paul.

Rrjeti i transportit në Londër do të mbajë një minut heshjte në orën 11:30, sipas kohës lokale, për të kujtuar viktimat e sulmeve terroriste.

Princi William është planifikuar që të marrë pjesë në shërbimin përkujtimor në Hyde Park.

Në vitin 2005 sulmet terroste të kryera nga 4 sulmues vetëvrasës të lidhur me Al-Kaidan, shpërthyen eksplozivët e tyre në tre trena të nëndheshëm dhe një autobus.

Këto sulme terrosite janë më të këqijat që Britania ka përjetuar.

XS
SM
MD
LG