Ndërlidhjet

Kazakistani do dërgojë 5,000 tonë uranium në Indi


Presidenti i Kazakistanit Nursultan Nazarbaev dhe kryeministri i Indisë Narendra Modi

Kazakistani dhe India kanë nënshkruar një marrëevshje për të dërguar 5,000 tonë uranium në Neë Delhi, në 5 vjetët e ardhshme.

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Indisë, Narenda Modi në Astana, presidenti kazak Nursultan Nazarbaev ka thënë se nënshkrimi i kësaj marrëevshje “është dëshmi e zhvillimit sistematik të bashkëpunimit në fushën e energjisë”.

Kazakistani është prodhuesi më i madh në botë i uraniumit.

Gjatë një fjalimi në një universitet kazaak më 7 korrik, kryeministri Modi tha se ka përshëndetur një “epokë të re të marrëdhënieve me Azinë Qendrore”.

XS
SM
MD
LG