Ndërlidhjet

Turkmenistani akuzon Gazpromin për mospagesë


Ilustrim

Turkmenistani ka akuzuar kompaninë shtetërore ruse të gazit, Gazprom se ka dështuar të paguajë për dërgesat e gazit turkmen që prej fillimit të këtij viti.

Kompania e naftës turmene e Ministria për Naftënkanëthënë në një deklaratë se shkaku i kësaj është “kriza ekonomike botërore dhe sanksionet e vëna nga shtetet perëndimore kundër Rusisë”.

Gazpromi akoma nuk ka komentuar për këto akuza.

Viteve të fundit, Gazpromi ka blerë 10-11 miliardë metër kubik për çdo vit naftë natyrore nga Turkmenistani.

XS
SM
MD
LG