Ndërlidhjet

Ka vdekur aktori egjiptian Omar Sharif në moshën 83 vjeçare.

Sharif, i cili ka fituar dy çmime Golden Globe dhe ka qenë i nominuar për çmim Oscar për rolin e tij si sherif në filmin e vitit 1962, Lawrence of Arabia, të regjisorit David Lean.

Tre vjet pas kësaj, ai fitoi çmimin e dytë në Golden Globe në rolin e doktor Yury Andreyevich Xivago, në filmin epik Doctor Zhivago.

Më herët gjatë këtij viti, agjenti i aktorit kishte konfirmuar se Sharif ishte diagnostifikuar me sëmundjen e alzhaimerit.

XS
SM
MD
LG