Ndërlidhjet

Meksikë: Shefi i drogës ka ikur nga burgu


Pamje gjatë arrestimit të shefit të drogës "El Chapo" Guzman në Meksikë

Autoritetet në Mekiskë thonë se një shef i lartë i grupeve të kontrabandimit të drogës, ka ikur nga burgu nëpërmjet kanalit të gjatë 1.5 kilometra, që fillonte nën qelinë e tij të burgut.

Rojet kanë hyrë në qelinë e të dënuarit, Joaquin “El Chapo” Guzman, në burgun e sigurisë së lartë në pjesën perëndimore të kryeqytetit, Meksiko, pasi dje ai nuk shihej në kamerat e sigurisë.

Rojtarët e gjetën një vrimë të thellë me shkallë, që ka çuar në një tunel të gjatë me ventilim dhe sistem të dritave, ndërsa dalja ishte nën një ndërtesë që ishte duke u ndërtuar.

Një zyrtar i lartë tha se 18 rojtarë të burgut do të merren në pyetje nga prokurorët lidhur me ikjen e të dënuarit Guzman.

Kjo ishte hera e dytë që shefi i grupeve kontrabanduese të drogës të ikte nga burgu.

Në vitin 2001, ai kishte ikur nga një burg tjetër duke u fshehur në një shportë të teshava të palara.

Nofka e Guzmanit, El Chapo, do të thotë “i shkurtëri”.

XS
SM
MD
LG