Ndërlidhjet

Kinë: Policia kineze i ka vrarë tre ujgurë të akuzuar për terror


Burrat dhe të rinjët ujgurë në një xhami në rajonin Xinjiang

Policia në pjesën verilindore të Kinës i ka qëlluar për vdekje tre ujgurë myslimanë, duke thënë se ishin terroristë dhe i kishin përdorë thikat për ta kundërshtuar arrestin.

Policia në qytetin Sheniang të Kinës tha, po ashtu, se një i dyshuar tjetër ishte plagosur gjatë incidentit të djeshëm.

“Policia ka shtënë vetëm pasi terroristët e inojruan tërheqjen e vërejtjes”, tha policia.

Kongresi Botëror i Ujgurëve, me seli në Munih të Gjermanisë, tha se personat e vrarë ishin në mesin e grupit të ujgurëve, që ishin përpjekut të largoheshin nga Kina nëpër kufirin verior.

Ujgurët janë pakicë myslimane në rajonin e largët perëndimor kinez, Xinjiang.

Pekini i akuzon separatistët ujgurë pëe terrorizëm në Xinjiang dhe në viset e tjera të Kinës.

XS
SM
MD
LG