Ndërlidhjet

Shtëpia e Bardhë: Në prag të mbylljes së Guantanamo Bay


Guantanamo Bay, Kubë

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Josh Earnest ka thënë se administrata e presidentit amerikan Barack Obama është në “fazat e fundit” të përpilimit të planit për mbylljen e“sigurtë dhe përgjegjshme” të qendrës së ndalimit në Guantanamo Bay, të Kubës.

Pas përpilimit, plani do t’i dërgohet Kongresit për miratim.

Earnest u tha gazetarëve se puna është e “komplikuar” por është shënuar “përparim i rëndësishëm”.

Ai shtoi se Shtëpia e Bardhë është duke zgjidhur disa detaje, të tilla si do të munden të tranferohen shumë të ndaluar që kanë mbetur në Guantanamo Bay, të cilët janë të ndjekur penalisht dhe ndaj tyre janë duke u zhvilluar procedura gjyqësor.

Earnëest tha se mbyllja e qendrës në Guantanamo Bay “është prioritet për presidentin”. AI tha se Obama “beson në kjo është në interesin e sigurisë kombëtare që qendra e mbajtjes të mbyllet”.

Anëtarë të Kongresit vazhdimisht kanë ngritur pengesa, në mënyrë që plani i presidentit Barack Obama për mbylljen e kësaj qendre të mbajtjes të mbyllet, ku aty janë të mbajtur anëtarë të Al-Kaidas, luftëtarë talebanë dhe të dyshuar të tjerë për terrorizëm, që prej janarit të vitit 2002.

XS
SM
MD
LG