Ndërlidhjet

Kaukaz Verior: Policia vret 6 militantë


Ilustrim

Autoritetet ruse thonë se forcat e sigurisë kanë vrarë 6 militantë në republikën e Kabardino-Balkaria në Kaukazin Verior.

Komiteti Kombëtar Antiterrorist ka thënë se militantët ishin rrethuar në një ndërtesë gjatë një operacioni anti-terrorist në qytetin e këtij rajoni, Nalchik.

Thuher se forcat e sigurisë kanë gjetur një laborator të jashtëligjshëm që përdorej për ndërtimin e eksplozivëve.

Në rajonin me shumicë myslimane të Rusisë në Kaukazin Veriror ka pasur sulme dhe luftime në mes të forcave të sigurisë dhe kryengritësve islamik që rrjedh prej dy luftave sovjetike në Çeçeni dhe në lindje të Kabordino-Balkarias.

XS
SM
MD
LG