Ndërlidhjet

Kumanovë: Nga të shtënat – një i vrarë dhe dy të plagosur


Pamje nga Kumanova

Një person është vrarë ndërsa dy të tjerë janë plagosur gjatë shkëmbimit të zjarrit në Kumanovë në orët e pasditës së sotme.

I vrari është Xhamail Rexhepi, ish-pjesëtar i UÇK-së, i njohur si komandant Shqiponja, kurse janë plagosur Gani Demiri dhe Shefki Rexhepi, të cilët janë dërguar për trajtim mjekësor në spitalin e qytetit.

Lajmi është konfirmuar nga Ministria e punëve të brendshme e Maqedonisë, e cila po zhvillon hetime për shkaqet e këtij incidenti të rëndë.

Incidentit i ka paraprirë zënka mes anëtarëve të partisë Bashkimi Demokratik për Integrim (DBI), lidhur me zgjedhjen e kryetarit të degës partiake në Kumanovë.

Autor i vrasjes dyshohet të jetë, Bajram Limani, i cili ka deklaruar për mediat se aktin e ka kryer ne vetëmbrojtje pasi është sulmuar nga pjestarët e grupit tjetër.

Zënkat mes anëtarëve të BDI-së në Kumanovë janë të pranishme tash e një kohë të gjatë.

XS
SM
MD
LG