Ndërlidhjet

SHBA në vjeshtë fillon trajnimin ushtarak në Ukrainë


Shtetet e Bashkuara do të fillojnë stërvitjen e trupave të ushtrisë ukrainase këtë vjeshtë, në një zgjerim të përfshirjes së tyre ushtarake në vend, tha Departamenti i Shtetit.

Trupat amerikane kanë vendosur tashmë një numër të vogël në Ukrainë për të trajnuar forcat e Gardës Kombëtare, por në bazë të planit të ri, do të marrë në njësi të rregullta ushtarake.

Por një zëdhënës tha se trajnimi do të mbahet në perëndim të vendit, larg vijës së frontit në lindjen e trazuar dhe nuk shënojë një ndryshim të madh në strategjinë amerikane.

"Ky do të jetë trajnim i njësive të vogla...për të ndihmuar në forcimin e aftësive mbrojtëse të brendshme të Ukrainës", tha Mark Toner. "Ky trajnim është pjesë e bashkëpunimit tonë të mbrojtjes me Ukrainën."

Toner tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të sigurojnë pajisje të reja apo armatime të reja.

"Fokusi ynë është në ... ndihmë jo-vdekjeprurëse. Dhe nuk ka asnjë plan për të ndryshuar këtë."

XS
SM
MD
LG