Ndërlidhjet

Clinton në dëgjim publik për Bengazin


Hillary Clinton

Ish sekretarja amerikane e Shtetit Hillary Clinton do të dëshmojë më 22 tetor përpara Komitetit të Kongresit që po heton sulmet e vitit 2012 që vranë katër amerikanë në Bengazi të Libisë.

Ekipi i fushatës së Klinton, e cila po kandidon për emërimin si kandidate e Partisë Demokratike për presidente në vitin 2016, njoftoi për datën dje.

Zëdhënësja e fushatës Nick Merrill tha se kreu i Komitettit, reprezentuesi republikan Trey Gowdy ka kërkuar paraqitjen e saj një javë më parë, dhe ekipi i fushatës është “i kënaqur që ajo ka marrë ftesë të flasë në dëgjim publik”.

Merrill tha se Clinton pranoi ftesën më 24 korrik.

Gowdy fillimisht kishte kërkuar që Clinton dëshmojnë privatisht, duke lënë avokatët e saj dhe komitetin duke biseduar mbi kushtet nën të cilat ajo mund të shfaqen.

Në muajt e fundit, hetimi është transferuar në një luftë politike rreth emailit të zonjës Clinton dhe një kompjuteri privat, që ajo kishte përdorur kur ishte sekretare e Shtetit.

XS
SM
MD
LG