Ndërlidhjet

Krigizia mban zgjedhjet më 2 tetor


Almazbek Atambaev

Presidenti i Kirgizisë Almazbek Atambaev ka nënshkruar një dekret që zgjedhjet parlamentare të mbahen më 4 tetor.

Dekreti presidencial, urdhëron Komisioni Qendror Zgjedhro “të sigurojë zgjedjke të lira, fer dhe trasparente”.

Aty gjithashtu bëhet thirrje për qeverinë që të marrë masa të sigurisë gjatë votimeve.

Kirgizia mbetet e paqëndrueshme, pasi dy presidentët u rrëzuan nga revolta popullore në vitin 2005 dhe 2010.

Më shumë se 400 njerëz vdiqën në vitin 2010 si pasojë e përleshjeve midis qytetarëve të Kirkizisë dhe Uzbekistanit në pjesën jugore të vendit.

XS
SM
MD
LG