Ndërlidhjet

Gjendet i varur një komandant ukrainas


Batalioni Azov

Një komandant i lartë i batalionit Azov të Ukrainës është gjetur i vdekur në banesën e tij, në qytetin Bucha, që ndodhet jashtë Kievit,

Zyrtarët për media të Azov-it, që më parë kishte qenë milici vullnetare, thanë se Yaroslav Babych, zëvendësshefi i stafit civil të balationit, u gjet i varur në mëngjesin e 26 korrikut.

Detaje tjera nuk u bënë të ditura. Hetuesit po hetojnë me kudjes vdekjen e tij.

Batalioni Azov u formua në vitin 2014 për të luftuar separatistët e mbështetur nga Rusia në rajonet lindore të Donjeckut dhe Luhanskut.

Ky batalion tani është pjesë e Gardës Kombëtare të Ministrisë së Brendshme.

XS
SM
MD
LG