Ndërlidhjet

NATO nesër mban takim urgjent


Këshilli i Atlantikur Verior, i cili përbëhet prej të gjithë 28 ambasadëorëve të NATO-s, do të takohen nesër nesër, më kërkesë të Turqisë, për të mbajtur konsultime nën artikullin e katërt të Traktatit të NATO-s.

Nën këtë artikull, secili anëtar mund të kërkojë konsultime kurdo, për opinionin e tyre, integritetin territorial ose kërcanimin e sigurisë.

Turqia kërkoi takimin për të shikuar seriozitetin e situatër pas sulmeve terroriste të ditëve të fundit, gjithashtu për t’i informuar aleatët për të gjitha masat që është duke i marrë.

“Aleatët e NATO-s po i përcjellin me vemendje dhe janë duke u solidarizua me Turqinë”, thuhet në njoftimin e Aleancës.

XS
SM
MD
LG