Ndërlidhjet

Intensifikim verbal ndërmjet Gjirit dhe Iranit


Mohammad Javad Zarif

Arabia Saudite iquajti "agresive" dhe "armiqësore" deklaratat e fundit të Iranit, në një intensifikim verbal ndërmjet rivalëve rajonal.

Ministri i Jashtëm saudit Adel al-Jubeir tha se deklaratat e ministrave iranianë më 25 korrik që akuzojnë aleatin e Arabisë, Bahreini, janë "akuza të pabaza" për të nxitur "tensionin në rajon."

Irani po i përgjigjej një njoftimi nga Bahreini se kishin ndaluar dy burra që po përpiqeshin të kontrabandonin armë nga Irani.

Ministri i Jashtëm i Iranit Mohammad Javad Zarif, i cili po vizitonte Kuvajtin, i mohoi akuzat. Dukle thënë se janë të pabaza dhe tha se ishulli po mundet të ndalojë bashkëpunimin midis Iranit dhe Gjirirt.

XS
SM
MD
LG