Ndërlidhjet

Gjermania paralajmëron për sulme të mundshme në Stamboll


Metro në Stamboll, foto nga arkivi

Ministria e Jashtme e Gjermanisë ka paralajmëruar se mund të ketë sulme në metrotë dhe në linjat e autobusëve në Stamboll, pak pasi Turqia ka filluar sulmet ajrore kundër militantëve kurdë në veri të Irakut, raporton Reuters.

“Mund të ketë rritje të aktivitetit të PPK-së”, ka thënë Ministria gjermane në deklaratën për media, duke iu referuar Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit.

“Përtej kësaj ka indikacione për sulme të mundshme në metrotë dhe në stacionet e autobusëve në Stamboll”, thuhet tutje në deklaratën e Ministrisë.

Numri i vizitorëve të huaj që vizitojnë Turqinë ka rënë për 2.25 për qind .

Sipas të dhënave të Ministrisë së Turizmit, vetëm në gjashtë mujorin e parë të këtij viti, Turqinë e kanë vizituar 14.89 milionë njerëz.

XS
SM
MD
LG