Ndërlidhjet

Papa: Të divorcuarit mbeten pjesë e Kishës


Papa Françesku

Papa Françesku ka thënë sot se katolikët e divorcuar, të cilët rimartohen, janë pjesë e Kishës dhe nuk duhet të trajtohen si të dëbuar.

“Këta njerëz nuk janë të përjashtuar dhe absolutisht nuk duhet të trajtohen si të tillë. Ata vazhdojnë të jenë pjesë e Kishës. Nuk ka dyer të mbyllura”, ka thënë Papa në fjalimin e tij të përjavshëm në Vatikan.

Komentet vijnë para një takimi të rëndësishëm të Kishës Katolike për jetën familjare, i cili pritet të mbahet në muajin tetor.

XS
SM
MD
LG