Ndërlidhjet

Sulm vetëvrasës afër Akademisë Policore në Kabul


Pamje nga sulmi afër Akademisë Policore në Kabul

Një sulm vetëvrasës me bomb ka ndodhur afër Akademisë Policore në Kabul- sulmi i dytë terrorist në kryeqytetin afgan brenda 24 orëve.

Ministria e Brendshme e Afganistanit ka thënë se nga ky sulm ka viktima por nuk ka dhënë numër.

Në orët e para të mëngjesit një kamion me eksploziv shpërtheu në zonën e banueshme në lagjen Siyah Sang, afër ndërtesës së Ministrisë së Mbrojtjes, duke vrarë të paktën 15 njerëz dhe plagosur mbi 240 të tjerë.

Zëdhënësi i presidentit Ashraf Ghani, Sayed Zafar Hashemi, ka thënë se në këtë sulm 47 gra dhe 30 fëmijë janë plagosur.

Shefi i policisë në Kabul, Abdul Rahman Rahimi i ka thënë Radios Afganistani i Lirë se kamioni me eksplozivë “ka goditur civilë dhe ka shkatërruar biznese dhe shtëpi të tyre”.

Ai ka thënë se muri i ndërtesës së Ministrisë së Mbrojtjes “është dëtuar pjesërisht” por askush nga personeli i ministrisë nuk është lënduar.

XS
SM
MD
LG