Ndërlidhjet

Irak: Protestë kundër korrupsionit


Irakianët protestojnë kundër korrupsionit

Mijëra irakianë kanë protestuar në qendër të Bagdadit, kundër korrupsionit qeveritar.

Burra, gra dhe fëmijë kanë valvitur flamujt e Irakut dhe i kanë bërë thirrje kryeministrit Haider al-Abadi që të shpërndajë parlamentin dhe të shkakrojë zyrtarët e korruptuar në qeverinë e tij.

Kjo është e premtja e dytë e protestave në Bagdad dhe në mbarë Irakun. Fillimisht protestuesit kanë kërkuar nga autoritetet që të zgjidhë problemet me energji elektrike, përderisa temepraturat në kryeqytet kanë shkuar mbi 50 gradë Celcius.

XS
SM
MD
LG