Ndërlidhjet

IS-i sulmon rebelët sirianë afër kufirit me Turqinë


Aleppo, foto nga arkivi

Grupi militant Shteti Islamik ka nisur një ofenzivë të re kundër rebelëve sirianë në veri të qytetit Aleppo, duke fituar terren afër kufirit Turqi-Siri.

Në këtë zonë,Turqia dhe Shtetet e Bashkuara kanë për qëllim të krijojnë zonë pa militantë, shkruan Reuters.

Dhjetëra luftëtarë nga të dy palët janë raportuar se janë vrarë gjatë luftimeve në qytetin Marea, i cili gjendet rreth 20 kilometra në jug të kufirit me Turqinë, ku sulmuesit vetëvrasës të Shtetit Islamik kanë shpërthyer katër makina-bombë brenda natës.

Sulmet në Marea janë pasuar me marrjen në kontroll të fshatit aty pranë Um Hosh nga Shteti Islamik, ka thënë Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut dhe një komandat i rebelëve.

Komandanti i rebelëve ka thënë se sulmet e fundit të Shtetit Islamik kanë qenë më të ashpërat në këto muajt e fundit.

“Situata në veri të Aleppos është e rëndë”, ka shtuar ai.

Vëzhguesi Sirian ka thënë se të paktën 25 rebelë dhe 8 militantë të Shtetit Islamik janë vrarë në Marea.

XS
SM
MD
LG