Ndërlidhjet

Castro qorton SHBA-në para rihapjes së ambasadës


Fidel Castro

Ish-lideri i Kubës, Fidel Castro, ka publikuar një letër të hapur për kombin, në të cilën nuk përmend fare rihapjen historike të ambasadës amerikane në Havana.

Përkudnrazi, Castro kritikon politikën e jashtme dhe ekonomike të Shteteve të Bashkuara që nga Lufta e Dytë Botërore dhe akuzon SHBA-në se i ka borxh Kubës miliona dollarë.

Letra është publikuar për të shënuar ditëlindjen e 89-të të Castros.

Ambasada e SHBA-së do të rihapet sot në Havana, ndërsa ceremonia do të ndiqet edhe nga Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry.

Castro ka thënë se SHBA i ka borxh Kubës për shkak të embargos së tregtisë që SHBA i ka vendosur shtetit komunist në vitin 1960.

XS
SM
MD
LG